Czytam dzieciom: Mela i Groszek

Pamiętacie swój pierwszy dzień w przedszkolu? Ja pamiętam. Byłam bardzo ciekawa, jak to będzie. Pamiętam też, że byłam bardzo zaskoczona, że Ania płacze i podskakuje trzymając się mocno babci, pamiętam jej czerwoną twarz i Sylwię kwilącą cichutko w kąciku. Zupełnie nie rozumiałam tych łez. W domu przygotowano mnie, że to będzie przygoda i z takim nastawieniem tam szłam. 

Matka Żywicielka

Byłam wtedy już duża, miałam sześć lat, wcześniej, kiedy rodzice byli w pracy opiekowała się mną babcia. Groszek też do tej pory spędzał czas z babcią Marysią, tyle, że babcia Groszka i Meli jest niedojrzała, jak zielone pomidory, dzięki czemu doskonale dogaduje się z wnuczkiem, tak przynajmniej twierdzi mama chłopca. Ale po kolei.

Rodzeństwo jakich wiele


Seria "Mela i Groszek" to książeczki o przygodach sympatycznego rodzeństwa przedszkolaków. Dokładnie takich, jak wiele innych dzieci. Na tym chyba polega ich fajność. Bo Melą i Groszkiem może być każde dziecko. Większość maluchów z łatwością się z nimi utożsami. Mela ma sześć lat, Groszek - cztery. Mają mamę i tatę, dziadka Zdziśka i babcię Irenkę, którzy są rodzicami taty oraz babcię Marysię, delikatnie mówiąc wyluzowaną mamę mamy. Zarówno Mela jak i Groszek mają też przyjaciół, do tego jeszcze wspólnego psa - Wampira i rybki akwariowe. Mela i Groszek mają coś jeszcze: małe i wielkie obawy, humorki, smaka na lody i niebanalną wyobraźnię.Groszek idzie do przedszkola


Jak już wspomniałam we wstępie, przed Groszkiem pierwszy dzień w przedszkolu, normalnym są obawy, jak tam będzie, czy będzie musiał spać w czasie leżakowania, czy pani każe mu jeść kanapki z dżemem no i czy w przedszkolu będą zabawkowe samochody? Niby Mela opowiadała mu o tym, jak spędza czas w placówce, ale jednak pierwszego dnia w placówce emocje sięgają zenitu. Na szczęście w przedszkolnej grupie na groszka czeka jego kolega z placu zabaw Karolek. Co prawda, na miejscu okazuje się, że Karolkiem trzeba będzie podzielić się z jego drugim najlepszym kolegą. Pytanie brzmi, czy Marcinek rzeczywiście jest taki fajny? No i czy umie budować tory dla samochodów? Na szczęście tego pierwszego dnia towarzyszy Groszkowi jego ulubiona zabawka - pluszowy Szczur, choć istnieje szansa, że przedszkolanka nie podzieli entuzjazmu chłopca. Jak skończy się ten dzień? Czy przedszkole okaże się przygodą, czy zmorą? Dowiecie się z książeczki.
Mela ma zły dzień


Mela jest starsza od Groszka, w przedszkolu czuje się jak w domu i zwykle nie miewa złego humoru, ale zdarzają się takie dni, kiedy wszystko idzie nie tak, jak powinno. Tak jest dziś, wszyscy zaspali, mama kazała Meli założyć leginsy w nietoperze, więc dziewczynka już wie, że Kaśka będzie tego dnia wyglądać lepiej. Nie, nie, nie! Mela NIE chce jogurtu truskawkowego, do tego dziś pierwsza próba przedstawienia a Mela NIE zna tekstu! Ten dzień nie może być gorszy! Czy da się rozpędzić te wszystkie czarne chmury? Pewnie! Ze wsparciem przyjaciół, Pani i "niedojrzałej" babci burza minie. Ale na to potrzeba czasu.
W opinii chłopców


- Chłopaki, wybierzcie książki, które zabierzmy na weekend do babci - poprosiłam w sobotę rano.
- Mamo, weźmy Melę i Groszka! Nasza babcia też ma na imię Marysia - odpowiedział Zygmunt.
- Ale babcia jest dojrzała. Mele i Groszka chciałbym zanieść do przedszkola, niech dzieciaki zobaczą, jacy są fajni! - protestował Teodor. Mela i Groszek pojechali z nami do babci, teraż trafią do przedszkola. Bo choć Mela jest dziewczynką, to Teodor bardzo się z nią utożsamia. Też ma sześć lat i miewa dni na "NIE", kiedy wszystko jest pod górę i pod wiatr, Teoś potrzebuje czasu i nakierowania, żeby odzyskać humor. Groszka lubią obydwaj, w końcu to chłopak ze szczurem - helloł! Wiadomo, tacy są najfajniejsi!

Za możliwość poznania sympatycznego rodzeństwa serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Wilga.

Seria: Mela i Groszek
Autor: Ewa Skibińska
Ilustracje: Katarzyna Urbaniak
Cena: ok 12 zł
Stron: ok 30
Wiek: 3-5 lat (ale spokojnie sprawdzi się też dla nieco starszych dzieci)

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe ksiażeczki. Ja nie pamiętam swojego pierwszego dnia w przedszkolu

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajne te książeczki, już widzę jak by się moim spodobały :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo sympatyczna seria dla przedszkolaka, świetne ilustracje i tematyka bardzo adekwatna do sytuacji, które dzieci w tym wieku napotykają na co dzień.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książeczki wydają się być bardzo zabawne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sympatyczna seria, przedszkolakom na pewno się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa propozycja. Oprawa graficzna mnie zauroczyla! Aż trudno uwierzyć że kosztuje tak mało

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy to nowa seria książeczek - w sensie czy będzie kontynuacja książek z tymi bohaterami?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Matka Żywicielka , Blogger