Ile kosztuje przedszkole?

Wiem, wiem, rok szkolny już się zaczął i dziś pewnie nie będziecie szukać takich informacji, ale za rok w sierpniu będę mieć dla Was gotową ściągawkę. Bo wierzcie mi lub nie, ale to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w wyszukiwarkach w sierpniu. Ponieważ mam to wszystko na świeżo, postanowiłam się z Wami podzielić moimi obliczeniami.


pixabay

Choć trochę mnie to kosztowało, pisząc ten tekst wyzbyłam się wszelkich emocji i niczym kwiat lotosu na tafli spokojnego jeziora spisałam same cyferki, bo wiadomo, każdy coś na temat takich wyprawek myśli... Ale tym razem lotos, tafla i cyferki.

Lista zakupów plastycznych z przedszkola


1 ryza papieru ksero 12,50 zł
1 blok techniczny biały 1,99 zł
5 bloków technicznych kolorowych 5 x 3,99 zł
3 szt. klej w sztyfcie duży 3 x 5,39 zł
2 op. kredek grubych świecowe 2 x 9,77 zł
2 op. kredek ołówkowych (grube)  2 x 14,99 zł
2 papiery kolorowe 2 x 1,25 zł
krepina różnokolorowa (bibuła) 16,75 zł
2 op. plasteliny Astra lub St. majewski (miękka) 2 x 4,65 zł
4 duże brystole kolorowe (rozmiar B1) 4 x 3,22 zł
1 arkusz szarego papieru 5,99 zł
2 pędzelki (duży i mały) 1,50 zł
Piórnik wyposażony w: gruby ołówek, temperówkę, kredki ołówkowe, nożyczki, mały klej w sztyfcie mieszczący się w piórniku. 17,99 zł
-------------------------------------------------------------------------------

RAZEM: 167,04



Lista artykułów higienicznych z przedszkola


Minimum 4 rolki papieru toaletowego 7,98 zł
2 mydła w płynie 2 x 5,99 zł
2 op. chusteczek higienicznych suchych w pudełku  2 x 4,99 zł
1 op. chusteczek nawilżanych 5,99 zł
----------------------------------------------------

RAZEM: 35,93 zł


Dodatkowo 


Kapcie 39,99 zł
strój gimnastyczny w worku (podpisany) 14,99 zł (spodenki) 7,99 zł (t-shirt biały gładki)
ręcznik (podpisany) z pętelką na zawieszenie 7,99 zł
Dodatkowe ubranie na przebranie (podpisane) z domu
Pasta, szczoteczka, kubek (podpisane) 8,99 zł (pasta) 12,99 zł (szczoteczka) kubek z domu
------------------------------------------------------

RAZEM: 52,95


Opłaty na start


Zestaw podręczników do realizacji podstawy programowej 130 zł
Podręczniki do nauki języka angielskiego 60 zł
Podręcznik do religii  (dobrowolny) 15 zł
Opłata na Radę Rodziców (dobrowolna) 200 zł
Opłata "kredkowa" 50 zł
Opłata na wydatki grupy (dzień nauczyciela, poczęstunki na imprezach - dobrowolna) 70 zł
Ubezpieczenie dziecka(dobrowolne) 30 zł
---------------------------------------------------

RAZEM: 555 zł


W ciągu roku


Te są bardzo uzależnione od placówki, więc nie będę tu podawać żadnych kwot. Powyższe dotyczą publicznego przedszkola, poza dużym miastem i też zależą od wielu czynników, mówimy tu o grupie sześciolatków, czyli zerówki. Nie doliczam też kosztów zakupu ubrań, z których dzieci mają zwyczaj wyrastać w czasie wakacji, bo to wiadomo, zależy od zasobności portfela. Tak czy inaczej wroku szolnym spodziewać możemy się jeszcze:

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu powyżej 5 godzin
Opłaty za wyżywienie
Wycieczek
Składek okazjonalnych (tam gdzie nie ma funduszu klasowego)
Opłat za gości specjalnych w przedszkolu (tam, gdzie jest niska ściągalność na rzecz Rady Rodziców)
Dodatkowych wydatków na materiały plastyczne (tam gdzie nie ma "kredkowego")

Podsumowując


Start w zerówce w publicznym przedszkolu, to koszt rzędu  810,92 zł

6 komentarzy:

  1. Mój syn chodzi do przedszkola prywatnego i wraz z czesnym, a także opłatą startową wyszła mi w tym roku kwota 978 zł. Do tego muszę zakupić jeszcze podręcznik 135 zł. Więc ponad tysiąc na początku września trzeba mieć

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas płatne są godziny po 13.00 złotówka oraz wyżywienie. Do tego odcxywiscie6 wyprawka i jakieś wydatki z cyklu ryza papieru czy wycieczka. Wydaje mi się że są to jednak niższe koszty niż 800 zł a jesteśmy również w państwowej placówce

    OdpowiedzUsuń
  3. kiedyś też liczyłam. Liczyłam nawet całą edukację dziecka od przedszkola do matury. Zawsze mimo upływu czasu wychodziło, że w wersji lux (dodatkowe zajęcia, obozy) to koszt mercedesa, a w wersji standard - małego samochodziku. Teraz warto by policzyć bilans zysków i strat matki [i rodziny], gdy jedno z rodziców rezygnuje z pracy korzystając z 500+ i innych zasiłków.

    OdpowiedzUsuń
  4. Coż mam znjomego, który właśnie twierdzi,
    że 2 dzieci to jak zakup 2 mercedesów :-)))

    OdpowiedzUsuń
  5. U nas wyprawkę plastyczną kupowało przedszkole, płaciliśmy za nią 50 zł na rok.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Matka Żywicielka , Blogger