Mały ekolog w Twoim domu

 Dziecięca ciekawość świata generuje wiele pytań, na które nie zawsze potrafimy odpowiedzieć, niekoniecznie z ignorancji. Zwykle to jest tak, że coś tam wiemy, ale bardziej poza świadomością, bo wiedza nieużywana zanika. Dlatego właśnie nasz dom jest pełen książek. Każdy, kto widział jakiś amerykański film wie, że jak główny bohater chce posiąść jakąś wiedzę, to wcale nie szuka w internecie, tylko pędzi do biblioteki, bo tam jest wszystko. XXI wiek pędzi postępem technologicznym, którego my, dzieci lat 80.-90. nie byliśmy sobie w stanie wyobrazić. Ale razem z postępem technologicznym dojrzewa też nasza świadomość otaczającego nas świata. Dużo się mówi o ekologii, o złym wpływie tradycyjnych pieców na jakość powietrza, którym oddychamy, segregujemy śmieci, staramy się minimalizować ilość plastiku, który pojawia się w naszych domach. Ale czy wiemy wszystko? Niekoniecznie. Dlatego dziś chcę Wam pokazać serię zeszytów edukacyjnych od HarperKids Akademia Eko Wiedzy.


Co to za książeczki

W serii ukazały się cztery zeszyty o tym, co każdy młody ekolog wiedzieć musi. Ida i Filip urocze rodzeństwo żyjące na planecie Ziemia. Mają tu wspaniałą przyrodę, przyjaciół, domowe zwierzaki i rodzinę. Każdego dnia chcą przeżywać niesamowite przygody i poznawać otaczający ich świat. Ida i Filip opowiedzą o tym skąd bierze się woda i jaką rolę w przyrodzie odgrywa, zwrócą uwagę na to dlaczego warto ją oszczędzać i jak to robić. Podobnie pochylą się nad energią, źródłach jej pozyskiwania. Pokażą małemu czytelnikowi, jak wybrać przyjazny naturze sprzęt domowy i wyjaśnią, czemu ich mama suszy pranie na podwórku. Opowiedzą o tym, jak ważne i dlaczego jest segregowanie śmieci i co zrobić, żeby było ich generalnie mniej. Zachęcą do zbierania porzuconych przez innych śmieci i opowiedzą o magii, która dzieje się w przydomowym kompostowniku. Dzięki Idzie i Filipowi dzieci poznają otaczające je środowisko i dowiedzą się, co jeszcze mogą zrobić, żeby o nie zadbać.


A poza wiedzą

Każda książeczka zawiera także proste zadania, jak choćby łączenie po śladzie, kolorowankę i eksperyment, który można wykonać razem w domu. Na ostatnich stronach książek znajdziecie tematyczne gry planszowe i dyplomy dla małych ekologów, które są nagrodą za zdobytą wiedzę. Zdecydowanie są to pozycje obowiązkowe w każdym domu, gdzie ekologia ma znaczenie. Zadanie z pewnością pochłoną nie tylko przedszkolaki, ale też młodszych uczniów, a wiedza przedstawiona w zeszytach Akademia Eko Wiedzy, podana jest w przystępnej formie, która poprostu sama wchodzi do głowy. Serdecznie polecam. 


Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona


Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata


Niezwykła woda. Rola wody w przyrodzieDobra energia. Źródła energii w przyrodzie

5 komentarzy:

 1. Zdecydowanie przydałyby się nam takie książeczki. Dzieciaki często zadają pytania, a nie zawsze nasze odpowiedzi są wystarczające.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna seria,też ją u siebie mamy. Bardzo przystępnie tłumaczy wszystkie ekologiczne kwestie i podpowiada,jak można na co dzień dbać o naszą planetę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto szerzyć te ideę od małego bo to procentuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. tego typu książeczki są świetne- przyjemnie spędzamy przy nich czas i uczymy się jednocześnie bawiąc :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastyczna seria. Miałyśmy okazję ją poznać i bardzo nam się spodobała.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Matka Żywicielka , Blogger